در موزه لوور چه می گذرد؟

موزه لوور (به فرانسوی: Musée du Louvre) در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده است. بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور یکی از بزرگ‌ترین موزه های جهان است که در انتهای خیابان شانزه لیزه ی پاریس قرار دارد و به مرور زمان از یک کاخ سلطنتی به موزه ملی کشور فرانسه در سال 1793 میلادی تبدیل گردید .

[تصویر: paris-pyramid-lourve.jpg]

موزه لوور از سال 1793 میلادی، تا امروزه به عنوان «موزه عمومی» فعال بوده است. تمرکز موزه‌ی لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله‌ می توان به لوح حمورابی ، تابلوی بانوی صخره ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد. این موزه دارای 4 طبقه زیرزمینی است که دارای قسمتهای مختلفی از جمله مصر،ایران و اروپاست. در قسمت ورودی این موزه یک هرم شیشه ای قرار دارد که سمبل این موزه بشمار می رود.

[تصویر: 800px-Louvre_2007_02_24_c.jpg]

ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود،که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می‌شد(به عنوان موزه سلطنتی) پس از انقلاب کبیر،در سال 1789 موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

[تصویر: louvre000000708018.jpg]

اما نکته ای که در این موزه بسیار بحث برانگیز است هرم بزرگ موجود در آن است!
در سال ۱۹۸۱ رئیس جمهور فرانسه فرانسوا میتران (François Mitterrand) ، مسابقه ای برای طراحی بنایی درون محوطه موزه لوور برای سازمان دهی محوطه لوور برگزار کرد .در سال ۱۹۸۳ بعد از سفر در دور اروپا و امریکا معمار امریکایی – چینی معروف “آی ام پی” بعنوان طراح انتخاب شد . این برای اولین بار بود که یک معمار غیرفرانسوی در محوطه لوور برای طراحی انتخاب میشد.
در سال ۱۹۸۹ طراحی هرم لوور توسط آی ام پی در حیاط لوور بنام حیاط ناپلئون به پایان رسید.هدف اصلی طراحی ، کاهش جمعیت مراجعه کننده به لوور بود!
نکته تامل برانگیز در رابطه با هرم لوور تخلف میتران در انتخاب معمار کار قبل از شرکت در مسابقه بود. در واقع انجام مسابقه طراحی یک امر تشریفاتی بود و رئیس جمهور فرانسه از سال ۸۱ میلادی آی ام پی را بعنوان معمار انتخاب کرده بود . این موضوع پس از پایان ریاست جمهوری او فاش شد.

فرانسوا میتران
فرانسوا میتران (François Mitterrand) طولانی مدت ترین رئیس جمهور فرانسه (۱۹۸۱-۱۹۹۵) است. همانطور که در کتاب مبانی فراماسونری، تألیف گروه تحقیقات علمی ترکیه (هارون یحیی) نوشته شده او یک فراماسون است. میتران از اعضای کمیته 300 است.

[تصویر: mitterrand.jpg]

کمیته 300 نفره: این کمیته در سال 1729 و به منظور پرداختن به امور بانکی و تجاری بین المللی و حمایت از قاچاق تریاک، از سوی «کمپانی تجاری هند شرقی انگلیس» یا«BEIMC» (British East India Merchant Company) تاسیس گردیده است. ریاست «کمیته 300 نفره» را خاندان سلطنتی انگلیس برعهده دارد. این «کمیته» نماینده کل نظام بانکی جهان و نیز مهمترین در میان نمایندگان کشورهای غربی است. کلیه بانک ها از طریق خانواده «راتشیلد» با «کمیته 300 نفره» ارتباط می یابند. برخی اسامی شناخته شده تر این کمیته عبارتند از: «جرج بوش»، «لرد چمبرلن»، خانواده «فوربس»، «فردریک نهم» پادشاه دانمارک، «جرج لوید»، سر «ادوارد هیگ»، «سر «داگلاس هریمن»، «هنری کیسینجر»، «فرانسوا میتران»، «اولاف پالمه»، پرنسس «بئاتریکس»، پرنس «رنیه» موناکو، ملکه «الیزابت دوم»، ملکه «جولیانا»، «دیوید راکفلر»، بارون «راتشیلد»، کاردینال «تیسن بورنمیسزا»، بارون «هانس هاینریش واندربیلت»، خانواده «فون فینک، بارون» اگوست
فون ها بزبورگ» و…
همچنین انتشار کتابی با عنوان "فرانسوا میتران و جنگ الجزایر "، از جنایتی پرده برداشت که رئیس جمهور اسبق فرانسه در سال 1957 که به عنوان وزیر دادگستری فرانسه فعالیت می‌کرد، دستور قتل ده‌ها مبارز الجزایری را با گیوتین صادر کرد.
این کتاب که توسط "فرانسوا مالی "، روزنامه نگار و "بنجامین ستورا "، مورخ فرانسوی نوشته شده این‎گونه به این جنایت اشاره می‌کند: هنگامی که میتران در ماه می سال 1957 و در اوج جنگ الجزایر وزارت دادگستری را ترک کرد، 45 الجزایری با گیوتین اعدام شده بودند.
کتاب فوق پس از تحقیقات دو ساله نویسندگان آن منتشر شد و برای اولین بار زوایای پنهان زندگی فرانسوا میتران که در سال 1981 مجازات اعدام را لغو کرده بود، نشان می‌دهد.
در این کتاب که توسط انتشارات "کالمان لیفی " منتشر شده، آمده است: میتران زمانی که وزیر دادگستری بود طی 16ماه اجازه داد سرهای شهروندان الجزایری چه آنها که دست‌شان به خون آلوده بود یا بی‌گناه بودند، قطع شود.
میتران
فرانسوا میتران همانند برخی از رؤسای‌جمهور کشور فرانسه به هوسرانی مشهور بوده است و حتی از یکی از رفیقه‌هایش صاحب دختری به نام مازارین شد. بینوش (بازیگر زن معروف فرانسوی) نیز گفته است که فرانسوا میتران از وی برای سفری به کشور چک دعوت کرده، اما وی این دعوت را رد کرده است.
بد نیست نامه ی پاسخ شهید رجایی به میتران را در لینک زیر ببینید:

پاسخ پیام تبریک فرانسوا میترانآی ام پی
ای.ام.پای (I. M. Pei) (( با نام اصلی لیو میتگ پی)) معمار آمریکایی - چینی ٬ برنده جایزه معماری پریتزکر (Pritzker Prize) و یکی از مشهورترین معمارهای سبک مدرنیسم ساخته شده است. همانطور که گفته شد او سازنده هرم موزه لوور است.

[تصویر: 300px-Im_pei.jpg]

آی ام پی در طول سه سفر به لوور به درخواست لوور در موزه به تنهایی چندین روز را سپری کرد.
حال بعد نیست بعضی از ساخته های دیگر او را ببینید:

[تصویر: page2_blog_entry85_1.jpg]

[تصویر: 10454_l.jpg]

[تصویر: images.jpg]

داستان این هرم به همین جا ختم نمی شود و نکات بسیار جالب دیگری از این هرم توسط Dan Brown در کتاب رمز داوینچی مشخص شد. در این کتاب ادعا میشود که در ساخت این هرم، ۶۶۶ پنجره به کار رفته است. همچنین در جای دیگر کتاب عنوان میشود که “Mary Magdalene” در زیر سنگی که در هرم زیرین قرار گرفته مدفون است. منتقدین میتران معتقد بودند که فرانسوا میتران می خواسته است خود را ملقب به قدرت شیطانی معرفی کند.
و نکته آخر بد نیست بدانید که در کنار این هرم سه هرم کوچکتر نیز در حیاط موزه لوور ساخته شده است.

[تصویر: louvre-museum-126802-sw.jpg]

 

/ 0 نظر / 11 بازدید